Az itt következő leírást a Fénykapu egyik olvasója, Hermit küldte. Először csak az angol verzióra hívta fel a figyelmemet, de később le is fordította magyarra. Ez egy érdekes megoldás arra, hogyan hasznosíthatjuk a Föld elektromos energiáit.
Megjegyzés: Már elöljáróban szeretném elmondani, hogy az itt leírt módszert kipróbálva sajnos sokkal kevesebb áramot kaptunk, mint azt a cikk szerint kapni kellett volna!
Két módszerről lesz szó, bár alapjában mind a kettő ugyanazt az elvet használja.
1. Rézcső és cinkrúd használata
1. Szükséged lesz 12 db 10 cm magas és 2 cm átmérőjű rézcsőre. Ragaszd le mindegyik felső felét 2,5 cm hosszan, körbe.
2. Vörös sprével fújd le körben a külsejét, a belsejét viszont nem kell! Hagyd száradni 24 óráig, majd vedd le a 2,5 cm-es részt védő ragasztó csíkokat.
3. Vidd ki a csöveket oda, ahol használni akarod őket. Verd le őket kalapáccsal úgy, hogy a felső 2,5 cm-es rész álljon csak ki a földből, viszont ez a 2,5 cm-es rész nem érintkezhet a földdel! A föld legyen nedves, de ne vizes!
4. Most húzd ki őket, majd mindegyik gödör aljába tegyél egy vastag nejlont. Ne rögzítsd őket a cső aljához, hagyd lazán, hogy az esővíz ki tudjon folyni a csövekből.
5. Tedd vissza a csöveket a helyükre, majd mindegyik közepébe tegyél egy 5 cm hosszú cinkrudat.
1. ábra. Egy darab réz-cink földelem kialakítása
6. Sorosan kösd őket össze. Használj csipeszes vezetékeket vagy forraszd össze őket a csövekkel. Ha a csöveket hosszabb ideig tervezed a szabadban hagyni, akkor mindenképpen a forrasztást válaszd és fesd be a forrasztásokat, így védve azokat a környezet viszontagságaitól. Az eső fogja újratölteni az "elemedet". Amennyiben több áramra van szükséged, úgy vegyél több rézcsövet és cink rudat, azokat szintén kösd sorba, majd az így kapott újabb 12 db-ból álló sort kösd össze párhuzamosan az előző sorral. Annyi sort köthetsz párhuzamosan, amennyit csak akarsz. Ez egy nagyon erőteljes rendszer, mivel a föld felszínének áramait és a föld alatti rádióhullámok energiáit gyűjtöd vele össze.
2. ábra. Az áramok és a feszültség növelésére az egyes elemeket sorosan és párhuzamosan is összeköthetjük
7. Ha mélyebbre teszed a rézcsöveket, akkor nagyobb feszültséget és áramot kaphatsz. Ennyi.
Igen, ez nagyon egyszerű. De ez több, mint amit látsz. Ki lehet nyerni akár
220 V egyenfeszültséget is egy nagyon kicsi helyről, csak több csövet kell
alkalmaznod, ha nagyobb áramerősséget akarsz.
Ha kis helyen akarsz több áramot, akkor mélyebbre kell ásnod a földben. Ha
mélyebbre mész, nagyobb feszültséget és több áramot kapsz. Hallottam egy fejlesztőről,
aki 24 V feszültséget és 1-2 Amper közötti áramot állított elő egyetlen rézcsővel
és cinkrúddal. Milyen mélyre mehetett? Nem tudom biztosan, de miközben ezeket
a sorokat írom, azt tervezem, hogy mindenképpen ki fogom próbálni. Úgy képzelem,
hogy a rézcső 730 cm hosszú lehetett, a cinkrúd pedig 90 cm.
Ha a városon kívül élsz és sok helyed van, akkor mélyebbre mehetsz és egyúttal
több földet is használsz. Ha viszont a városban laksz és a feleséged nem akarja,
hogy még azt a kis földterületet is, amitek van, Te más célra használd, akkor
neked olyan mélyre kell menned, amilyen mélyre csak tudsz. A csövek tetejét
földdel be is fedheted. Egy példa: ássál ki egy 10 cm * 10 cm * 10 cm-es területet
és helyezd oda a földelemedet. Forraszd össze a csöveket a megfelelő módon,
majd fesd be az összes vezetéket, rézcsövet és cink rudat. Ezt követően takard
be az egész rendszert földdel és ültessél a tetejére füvet. Senki sem fogja
tudni, mi is van ott a fű alatt.
Minden egyes csövet töltsél meg földdel és azt jól döngöld bele. A csövek belsejében a föld a cső felső végétől 0,6 cm magasságig legyen. Ez a feltétel automatikusan teljesül, mikor a csöveket első alkalommal vered bele a földbe.
A csövek optimális távolsága 1,25 - 2,5 cm. Ezt a távolságot alkalmazva több áramot és feszültséget nyerhetsz.
Hogyan ássunk mélyre? Erre több módszer is van.
2. Réz- és cinklemezek használata
Ez a módszer nagyon hasonlít az előzőre, a különbség csak annyi, hogy nem csöveket és rudakat, hanem lemezeket használunk. Ez még több energia kinyerését teszi lehetővé.
Réz és cinklemezek (vagy alufólia) használatával még nagyobb áramerősséget érhetünk el. Ez az áram három forrásból származik:
Megjegyzés: A 3. pontban megadott információ nem tűnik túl valószínűnek, mivel itt egy "közönséges" galvánelemről van szó.
Minél több lemezt használsz, annál nagyobb lesz az elem teljesítménye. A rézlemez alkotja a pozitív pólust, ennek a föld felé kell néznie, az alumínium vagy cinklemez pedig a negatív pólust alkotja, ennek az ég felé kell néznie. Minden egyes lemez közé helyezz egy pamutszövetet, majd ennek a tetejére szórjál 0,6 cm-es magasságban nagyon tiszta (tehát nagy kövek, kavicsok és mindenféle gaz nélküli) földet.
3. ábra. A lemezek és a pamut méretei
Ezt minden egyes lemez közé el kell helyezni. Először kisebb darab lemezeket használj, hogy magadnak bebizonyítsad az elv működőképességét, ezt követően növelheted a lemezek méretét és azok számát.
4. ábra. A földelem oldalnézetben
Ássál egy gödröt a földbe, majd készítsd elő a rétegeket a gödrön kívül vagy abban. Amennyiben megtanulod, hogyan lehet a rétegeket a gödrön kívül előkészíteni, úgy egy nagyon mély gödröt áshatsz, amibe több száz réteget is elhelyezhetsz. Ez 1 V-ot és kb 30 A-t eredményez.
Amennyiben sokáig nem esik az eső, úgy 2-3 naponta locsold meg a földelemeket, de csak annyira, hogy a föld nedves legyen.
Az angol nyelvű eredeti szöveget itt találhatod.
Eddig tartott a cikk, egy fontos dologról azonban még említést kell tennünk. Az elektromos áram a lemezek oxidációját okozza, ezért azokat időközönkét, mondjuk úgy fél évente ki kell venni a földből és meg kell tisztítani.
Mielőtt a földelem méretezésébe kezdenénk, javaslom, hogy menjél vissza a "Fogyasztók" oldalra és ott végezd el a háztartásodban lévő elektromos berendezések fogyasztásának kiszámítását!
A következő oldalon az eddig elvégzett kísérletekről olvashatsz.
Szélenergia
Menü
Fűtés
- Bevezető
Utolsó frissítés dátuma: 2004 október 08.