Bálint az egyik barátjával együtt átalakított egy dízeles WV Golfot LPG gáz meghajtásúra. Ez egy előzetes kísérlet volt arra, hogyan lehet hidrogénnel is meghajtani egy autót.
"Hogyan hajtsuk dízel autónkat LPG gázzal fillérekből? Most megkísérlem elmesélni. Remélem senkinek nem veszi el a kedvét, hogy nem vízről és hidrogénről írok. Majd remélem hamarosan írhatok arról is!
Ez nem csak kitaláció, hanem egy működő rendszer. Miből is jött az ötletem? Nem az én ötletem volt, csak én szponzoráltam a kísérletet. Kedves barátom (tanítóm) ötletét és segítőkészségét dicséri a kísérlet.
De hogyan is működne? Hát úgy, hogy:
Ekkor jött a barátom azzal az ötlettel, hogy nagy nyomáson kevesebb gáz kell a motorba, mint kisebben. Míg vacakolunk a hidrogén előállításán, addig üzemeljük be LPG-re, mert utána könnyű már átállítani az autót, csak majd a gáz és levegőmennyiségen kell állítanunk. Röviden ez volt a terv. Ebből az lett az eredmény, hogy a WV Golf 1.6D LPG üzemű lett.
Körülbelüli adatok: 400 km/12 liter LPG. Azért csak kb., mert néhány bakit ejtettünk a kapkodás és a nagy lelkesedés közepette.
Megvettem egy 1981-es Golfot (kár volt éppen azt).
Vettem egy gáz-szettet (nem ellenőriztettem le, csekély felelőtlenség és spórolás).
Megvettem a rézcsöveket és a roppanó gyűrűket hozzá.
Lelkesen érdeklődtem közben autószerelőknél, hogyan is működik a gázhajtás. Hát nem álltak pozitívan a kérdésemhez: "Miért érdekel? Ne foglalkozz a kérdéssel!" De nem tudták, hogy ki is vagyok! Amit kigondolok és működik a fejemben, azt véghez is viszem! Az a legkevesebb…
Nem voltam bölcsebb hetekig tartó kérdezgetés után sem, de a lelkesedés csak nőtt és nőtt. Azt sikerült megtudnom, hogy legalább a szívócsonk cserével nem faragok be, ugyanis 1981 és 1992 közötti autóknál egyforma a motorblokk, sőt a kipufogó nyílások és a felfogatás is stimmel! Nyert ügy! Végül is kezd összeállni minden.
Vásároltam egy adagolót, állítólag kifogástalan,
azért drága, állították az úriemberek! Nem találtam rosszat, mert ezeket felújítják
és keresnek rajta elég vastagon. Az esztergályos állítása: törött alkatrészek.
Na végül is mindegy, mert csak a tengely csapágy és felfogatás a hasznos része
esetünkben, a többi papírnehezék vagy jó lesz a MÉH-be.
1. ábra. Boss tipusú adagoló és egy Lada gépkocsi
megszakítója és egyben gyújtáselosztója
2. ábra. Az adagoló elölnézetben
Vettem egy Lada gyújtást is, ez volt a legolcsóbb alkatrész! Ha már ennyit költöttem, nézzük meg, működik-e az ötlet !?
Nyitott motorháztető, PB gázpalack, disznóperzselő kosár nélkül (nem biztos, hogy ez a neve a bumszlinak a végén) és disznó nélkül. Beindítottam a motort, alapjáraton töfögött. És jött a varázslat: a levegő szívónyíláshoz tartottuk a gázpalack szelepes csonkját és megnyitottuk finoman. Láss csodát: a motor felpörgött pillanatok alatt kevés gáz mellett is, csak kopogott, mint a pásztor botja a betonon. Hurrá! Újabb lendületet vett a kísérlet és hihetetlen nagyra duzzadt az önbizalmunk! Mit nekünk autószerelés műszerész létünkre ?!
Végre elkészültek a perselyek a porlasztók helyére, ahova a kisméretű, hosszúmenetes, kisgépekbe való gyertya került.
3. ábra. Egy benzines, 1.6-os WV golfnak a szívónyílása
Kész lett a spéci gyújtás is, majd készítettem az LPG palacknak állványt, amit a kasznihoz rögzítettünk. Fúrtunk-faragtunk lelkesen, fáradságot nem ismerve. Bekötöztük a rézcsöveket (gázbetöltő nyílás golyósszeleppel, reduktor, stb.)
Leszereltük az adagolót, kikaptuk a porlasztókat, leszedtük a dízel szívócsonkot, elkötöttük a dízel üzemanyag csövet, felraktuk a benzines szívócsonkot karburátorral, spéci gyújtást, gyertyákat a perselybe. Csak a harmadik széria persely lett jó, emiatt állt a munka hetekig. Hihetetlen boldogságot éreztünk és nyugalmunk is irigylésre méltó volt. De mikor eljött az ideje, becsavartuk a helyére és nem törött el! Fő a kitartás!
Na most már csak gáz kell a palackba és mehetünk! (Meg kb. 1 hét, mire beállítottuk a keverést, gyújtást.) Ugye, ekkor tanultunk meg gázos autót beállítani. A PB palackból átfejtett gázzal való állítgatások eredménye: hihetetlen pacik az addig lomhácska motorban!
Na de ez így nem jó! Nekem nem tunning, hanem üzemanyag megtakarítás kell! Visszavettünk még a gáz mennyiségből, és használható lett az autó!
A mai napig azt használnám, ha nem szakadt volna ki az alja a rozsdától. Használtam még átalakítás után 400 km-t, aztán életveszélyes lett az autó és nem találtam karosszériást, míg nem járt le a műszaki, így visszaalakítottam dízelre és eladtam alkatrésznek. De megmaradtak a gázos alkatrészek, melyeknek a fotóit itt láthatjátok ezen a weboldalon.
4. ábra. A gáztartály, melynek a tetején látható a műszer
Ha belegondol az ember és elkezd számolni, akkor rájön, hogy talán jobban jár, ha amikor éppen nem kocsikázik jóval olcsóbban, akkor generátort hajt, ami megtermeli a ház szükséges áramát vagy akár a fűtést is megoldhatja. Ha lenne pénzem, most már jobbat tudnék belőle kihozni egy-két kisebb módosítással!
Az alkatrészek árai a következők voltak:
Megnevezés
|
Ár
|
Gáz szett kompletten |
25 000 Ft
|
Adagoló |
12 000 Ft
|
4 db gyertya és kábelek |
9 000 Ft
|
Lada gyújtás |
1 500 Ft
|
Gyújtástrafó volt egy elfekvőben |
0 Ft
|
Szívócsonk karburátorral és légszűrővel |
6 500 Ft
|
Összesen: |
54 000 Ft
|
1. táblázat. Az átalakításhoz szükséges alkatrészek árai
És még a sör és az unikum a gépmunkára. Ezúton is köszönném még egyszer a kedves gépkezelőnek!
Néhány közeli kép az alkatrészekről:
5. ábra. Az adagoló nyílás a gyújtással (A képeken jól látszik
a gépmunka, ahol leszúrták az adagoló többi részét)
6. ábra. Az adagoló másik nézetből
7. ábra. A gázkeverő nyílás. Ez a rész a légszűrő és a karburátor között van, a képen látszik, hogy hogyan lett ráhegesztve
8. ábra. A gázpalack mérője és a szelepek. A kísérlet végére teljesen bekrepált a mutató. Jelenleg nullán áll, de kb. félig van a palack.
9. ábra. A karburátor
10. ábra. A légszűrő teteje. Látszik a képen, hogy meg lett erősítve felfogatása végett, hogy ne húzza be az eredeti lemezt
11. ábra. A szívónyílás. Egy festékes flakon teteje (kupakja) van ráragasztva és kilyukasztva a kisebb keresztmetszet miatt
12. ábra. A reduktor
13. ábra. A reduktor másik nézetből
Na, ennyi képem lett az alkatrészekről!
A visszaalakítás nekem - gyakorlat nélkül - kb. 3 óra volt. Műszaki előtt érdemes.
Felelősséget nem vállalok a leírtakért, mindenki csak utánajárással és a saját felelősségére álljon neki a munkálatoknak a szigorú biztonsági előírások betartása mellett!
Sok sikert mindenkinek a barkácsoláshoz!"
Utolsó frissítés dátuma: 2005. június 07.